1 » 2 » Andy Warhol, podziemie niepodległościowe, podziurawione liście bananów. Rzecz o sitodruku. 3

Opinie o produktach

Kontakt

  • HBC Wear
    ul. Północna 213 A
    20-818 Lublin
    NIP: 713-116-09-89
  • E-mail:sklep@hbcwear.pl
  • Telefon537 788 899
  • Godziny działania sklepuJesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00. Na wiadomości wysłane w innym czasie, postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Andy Warhol, podziemie niepodległościowe, podziurawione liście bananów. Rzecz o sitodruku.

Data dodania: 23-08-2018

Sitodruk to jeden z najtrwalszych i dający ogromne możliwości sposób znakowania tkanin. 

Nadruki na naszych koszulkach są najwyższej jakości. Jest to dla nas szczególnie ważne. Dlatego osobiście nadzorujemy nadruk każdego wzoru. I staramy się osiągnąć perfekcję w tym temacie. 

A wiecie, w ogóle, skąd się wziął sitodruk?

W  czasach prehistorycznych - a tak serio to kilka tysięcy lat wstecz - na Dalekim Wschodzie zaczęto stosować druk szablonowy. To również tam, tylko nieco później, żył niejaki Yuzensai Miyasaki, nazywany ojcem sitodruku. To on zapoczątkował używanie tej metody do zdobienia kimon. Ale sitodruk ewoluował, a efektem tego rozwoju był katagami. To szablon farbiarski, pierwowzór obecnie stosowanych form sitodrukowych. To nic innego, jak wycięty z papieru dowolny motyw, który następnie nanosiło się na siatkę z włosów, która z kolei była rozciągnięta w drewnianej ramie.

Ciekawostka: na wyspach Fidżi szablony do druku robiono z podziurawionych liści bananów :)

Ale prawdziwy rozkwit druku sitowego nastąpił w okresie I Wojny Światowej. To wtedy wynaleziono film szelakowy, co umożliwiło nadruk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej oraz przyspieszyło przygotowywanie wzorów do druku. A jak wiadomo, czas to pieniądz. Udoskonalano więc dalej. Aż wynaleziono film celulozowy. Dzięki temu, że umożliwiał wykonanie światłoczułych szablonów do druku, znacznie przyspieszył produkcję matryc i wyparł z rynku swojego poprzednika. I do dzisiaj święci triumfy. 

A czy wiecie co wspólnego z sitodrukiem ma Andy Warhol i podziemie niepodległościowe? 

My wiemy i Wam powiemy :)

Druk sitowy służył już nie tylko do ozdabiania tkanin, ale także do dekoracji ścian, zdobienia mebli czy budynków. Lata 30. XX wieku to okres, kiedy sitodruk zyskuje bardzo duże zainteresowanie wśród artystów. Wtedy to powstaje pierwszy podręcznik o sztuce zdobienia tą metodą W 1938 roku odbywa się pierwsza w historii wystawa poświęcona serigrafii.

Lata 50. i 60. XX wieku to boom po-artu. Jego jednym z głównych przedstawicieli był Andy Warhol, który zasłynął serią wielobarwnych kompozycji. I nie wszyscy wiedzą, że kolorowe portrety Marylin Monroe, Elvisa Presley'a, Marlona Brando czy Elżbiety II to nadruki sitowe. 

W Polsce szczególnie rozpowszechnił się w latach 70. i 80. XX wieku. Wtedy powstaje podziemna drukarnia sitodrukowa, dająca możliwość stworzenia pisma "Robotnik". Od tej pory sitodruk stał się, pośrednio, narzędziem walki.

O sitodruku moglibyśmy pisać i pisać, ale przejdźmy do teraźniejszości. Wiecie już, że nadruki na naszych koszulkach to doskonała jakość. Ale, by jak najdłużej cieszyć się tą jakością, a kolory zachowały swoją intensywność, pamiętajcie by:

- przed praniem odwrócić koszulkę na lewą stronę
- prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni
- nie suszy wzorem na słońcu
- prasować na lewej stronie żelazkiem o temperaturze nie wyższej niż 150 stopni


Także, dbajcie o swoje koszulki :)


 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail
 

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl